Last Updated:
Pisanie bloga to trudne zadanie wymagające często umiejętności programowania,
Pisanie bloga to trudne zadanie wymagające często umiejętności programowania, źródło: pixabay.com,

Ciekawy blog, to blog pisany z misją i pasją!

Piszę ten artykuł, by tym, którzy na niego trafią uzmysłowić rolę bloga. Dlatego zacząłem w tytule od słów "ciekawy blog", bo - jak się okazuje - ciekawe blogi ciągle istnieją. Jednak wypierane są przez te tworzone dla zysku, komercyjne albo stanowiące tzw. zaplecze dla pozycjonowania stron. 

Ciekawy blog pisany jest dla ludzi

Co rozumiemy pod pojęciem ciekawy blog? Taki, na który wracamy albo przeczytany artykuł - choćbyśmy na daną stronę nie wrócili - zapamiętamy na długo. Ciekawy blog to blog z treściami, które wnoszą coś do naszego życia, a nie tylko są przynętą dla potencjalnego internauty (tzw. clickbait), który skusiwszy się na dany nagłówek, otwiera artykuł z samymi bredniami i zerowymi informacjami w środku. Znacie takie strony, prawda? Po co powstają? Albo żeby podsunąć Ci nadmiar reklam, w które klikniesz a strona zarobi 20 groszy, albo po to by skierować Cię na jeszcze inną stronę, choć zwykle ten drugi przypadek służy do czegoś innego.

Ciekawy blog - jak nie dla ludzi to dla robotów?

Dokładnie tak jest. Ciekawy blog, ale ciekawy tylko z pozoru, nie koniecznie musi oznaczać wartościowy blog dla człowieka. Prawda jest taka, że ta forma i kształt strony internetowej, czyli tablica z wpisami od najnowszego do najstarszego, służy już od dawna do pozycjonowania stron internetowych. Jednakże należy rozróżnić conajminej 3 rodzaje stron internetowych:

  • Strona typowo dla robotów indeksujących: wygląda tak sobie, ma dużo tekstu z linkami i pogrubieniami, nie przedstawia większej wartości, artykuły zwykle występują jeden po drugim.
  • Strona, która dopuszcza linki z parametrem "dofollow" ("follow") i pozwala sobie świadomie na teksty budujące czyjeś zaplecze z w plecionymi linkami, ale dba też o żywych czytelników. Są na niej często reklamy, niektóre treści mogą nam się w życiu przydać, szata graficzna bardziej przystępna dla użytkownika.
  • Strona, która linki śledzone przez roboty wstawia tylko sporadycznie, zwykle jako źródło treści; ma reklamy, ma ciekawe treści, grafika ma przyciągać wzrok do tej strony, listy mailingowe, powiadomienia push są na porządku dziennym.

Nasza strona katalogi.opx.pl jest blogiem o tyle wyjątkowym, że dbamy nie tylko o ciekawe treści, ale też dopuszczamy linki tylko w wyjątkowych sytuacjach! Zatem naszą intencją jest połączenie punktu drugiego od góry z trzecim. Mam więc nadzieje, że ktoś kiedyś czytając nasze wpisy powież, iż jest to ten ciekawy blog z wartościowymi treściami. Oczywiście tematyka: internet.

Gdzie znajdę ciekawe blogi?

W roli podsumowania kilka cennych porad. Ciekawy blog nie znajdzie się przez wyszukiwarkę sam. Trzeba nad tym popracować i trzeba przejrzeć kilkadziesiąt blogów, aby samemu ocenić, co dla nas jest wartościowe.

Co więcej ciekawy blog jest świetną alternatywą dla książki, programu rozrywkowego w telewizji, czy programu naukowego w radiu. Czytanie rozwija i sprawia, że nasze mózgi są zdrowsze i wolniej się starzeją, zatem gorąco zachęcamy do czytania blogów, co jest niezwykle wygodne, jeśli chodzi o używanie urządzeń mobilnych (tablet, smartfon).

Pisanie bloga może być dołujące

Szkoda tylko, że duża część blogów - tych najciekawszych - umiera, bo ich autorzy są wręcz przytłoczeni całą, komercyjną resztą stron. Nie da się na poświęcaniu swojego cennego czasu na pisanie dobrych i ciekawych treści zarobić, trzeba terać nad oryginalnością długie lata, aby pojawili się reklamodawcy, no i jest jeszcze cała masa tych clickbaitowych badziewii i zapleczowego zapychania internetu, które zwykle jest dobrze wypozycjonowane w wyszukiwarce, co czyni te ciekawe blogi jeszcze trudniejszymi do odnalezienia.

A to wszystko sprawia, że poświęcony czas na dobre treści na cekawym, wartościowym blogu, nie przekłada się na ilość czytelników, co działa bardzo dołująco na autorów, którzy szybko przez to poddają się i porzucają swoje hobby na rzecz czegoś bardziej satysfakcjonującego.

A my polecamy jeden blog: https://wiadomosci.keep.pl