Last Updated:
Pozycjonowanie stron to duża inwestycja!
Pozycjonowanie stron to duża inwestycja! źródło: pixabay.com

Jak wypozycjonować stronę internetową? To całkiem proste!

Siedzę w branży internetowej od ponad dwóch lat. To bardzo nie dużo, zważywszy też na to, że kierunek moich studiów i całe dotychczasowe doświadczenie zawodowe nijak się ma do internetu. Jednak, kiedy odkryłem, jak pozycjonować strony internetowe i że nie jest to wcale takie trudne, postanowiłem zająć się tym na całego!

Jak pozycjonować strony internetowe? Zrozumieć żargon!

Istnieje masa forów, grup facebookowych i życzyliwych ludzi, którzy odpowiedzą na każde pytanie i pomogą rozwiązać każdą wątpliwość a propos pozycjonowania stron internetowych! Jednak czasami wydaje się - zwłaszcza ludziom, którzy na codzień nie zajmują się pozycjonowaniem stron - że ów specjaliści mówią jakby nieco innym językiem. Świat SEO staje przed nami otworem dopiero, kiedy zrozumiemy specyficzny, przesycony angielskimi zwrotami i skrótami żargon. 

Pozycjonowanie stron internetowych jest w zasadzie bardzo proste!

Nie jest to bynajmniej zajęcie trudne. Wystarczy poznać reguły, jakich trzeba przestrzegać, aby pojawiać się w internecie jak najwyżej. Jedną z pierwszych zasad jakie przychodzą mi jednak na myśl jest to, że im więcej posiadamy na pozycjonowanie gotówki, tym mniej własnego czasu musimy na to poświęcić. Niestety taka prawda.

Ile pieniędzy potrzeba, aby wypozycjonować stronę?

W zasadzie pieniędzy nie potrzeba wcale. Wtedy, będziemy musieli poświęcić bardzo dużo własnego czasu na promowanie strony i tworzenia niezbędnego jej zaplecza, o którym opowiem za chwile. Ogólnie, aby wypozycjonować stronę potrzebne jest mnóstwo dobrego tekstu. Np. ten artykuł posłuży mi przy okazji do promowania jednej ze stron, którymi się zajmuję, https://noalejakto.pl. Nie to jest jedak istotne!

Aby poprawić pozycje tej strony, musiałem stworzyć jej całe zaplecze, nie mówiąc o kontroli treści na niej umieszczanych. Tak, nawet najbardziej rzetelne artykuły produkowane są z myślą o wyszukiwarkach - zwłaszcza o Google. Gdybym chciał wszystkie posty, wpisy do katalogów SEO, polecenia na forach itd. napisać ręcznie, pewnie poświęciłbym na to z pół roku ciężkiej pracy. W przypadku kosztów wystarczyło kilkaset złotych na reklamę na facbooku, copywriting i minimum czasu na porozmieszczaine treści w internecie. Efekt? Ponad 300 procent więcej wyświetleń i kliknięć w przeciągu tygodnia.

Takie relacje powyższej strony utrzymują się już ponad miesiąc, a wszelkie parametry, wraz z publikowaniem nowych treści tamże, idą ciągle w górę. Gdybyśmy przepuścili akcję pozycjonerską o podobnej sile jeszcze raz, efekt pewnie byłby jeszcze lepszy. Gdybyśmy zaś nie mówili o kosztach rzędu kilkuset złotych, ale kilku, bądź kilkunastu tysiącach złotych, pozycjonowana przezemnie strona mogłaby konkurować z największymi portalami informacyjnymi. Niestety rzeczywistość jest brutalna, bo w tej branży im więcej masz na inwestycje, tym więcej i szybciej zyskujesz. Jak nie masz, musisz poświęcić czas. Sporo czasu...

Jak wypozycjonować stronę internetową?

Wreszcie możemy przejść do tego, jak pozycjonować stronę internetową. Od razu napiszę, że jeśli prowadzisz amatorsko, hobbystycznie jakaś witrynkę lub blog, który chcesz pokazać światu, musisz być cierpliwy. Pozycjonowanie, do czasu aż strona będzie rozpoznawalna, zajmie zapewne minimum jeden rok! 

Zatem, co robić, aby wypozycjonować stronę internetową?

  • Załóż stronę na szybkim systemie zarządzania treścią (CMS - np. Wordpress) lub prować ją w jak najbardziej przejrzystym kodzie HTML. 
  • Dostosuj stronę do urządzeń mobilnych (skalowanie, AMP itd.)
  • Używaj jak najlepiej skompresowanych grafik w nowoczesnych formatach (prędkość ładowania strony jest ostatnio kluczowa dla wyszukiwarki Google)
  • Pamiętaj, aby strona miała robots.txt i sitemap.xml - nie wyjasniam, bo tych informacji w necie jest mnóstwo!
  • Zadbaj o unikatową treść napisaną zgodnie ze standardami SEO
  • Stwórz jak najwięcej wiarygodnie wyglądających linków prowadzących do Twojej strony internetowej (tzw. zaplecze linkowe, bakclinki). Możesz do tego pisać na forach dyskusyjnych, zakładać własne strony zapleczowe (jak np. ta: LINK albot TA), czy polecać sowją witrynę w kataloga SEO (jak ten albo ten), czy blogach zapleczowych. Każdy link jest dobry, a media społecznościowe - też!
  • Zadbaj o prawidłową indeksacje witryny poprzez Google Search Console
  • Dodaj (nie od razu, ale jak już będziesz miał dużo treści!) stronę do kanału NEWS od Google
  • Podpisuj imiennie artykuły
  • Pamiętaj o tagach każdego artykułu, meta description i kanonicznych adresach URL
  • Staraj się pisać artykuły tak, aby odpowiadały na potencjalne putania wpisywane w wyszukiwarkę. Jeśli wybierzesz temat, który nikogo nie interesuje, nie dziw się, że nikt na stronę nie wejdzie!
  • Nie bój się dzielić linkami, ale pamiętaj, że Google nie lubi wymiany linków (link za link nie wchodzi w grę!) - trzeba to robić w sposób bardzo inteligentny!

Podsumowanie

Życzę powodzenia! Zwłaszcza w pisaniu zapleczowych treści, które obecnie również muszą spełniać wysokie standardy SEO i być normalnymi, wartościowymi stronami! Nie bęzie efektów bez dużej kasy, którą zapłacimy, aby ktoś odwalił za nas część roboty. Nie będzie też efektów bez ciężkiej pracy, jeśli nie chcemy nic płacić! Powodzenia!